Fikirhane Blog

B2B, Inbound Pazarlama hakkında en güncel bilgiler.

fikirhane-blog-1-1

Dijital Pazarlama ile Markanızı Büyütün

Artık bir gün evvel izlemeye başladığımız bir TV programının devamını ertesi gün bulunduğumuz herhangi bir yerden tablet veya telefonlarımızdan izlemeye devam edebiliyoruz.  Ofiste tamamlayamadığımız bir işi evde bitirmek sıradan bir hale geldi. 

Yeni Teknolojilerin Hayatımıza Katkıları

Değişimin sürati ürünleri, uygulamaları ve teknolojik sistemleri öylesine hızlı eskitiyor ki, markalar değişen dünyaya ayak uydurmakta zorlanıyorlar. Özellikle dijital dünyaya doğan yeni nesil tüketicilerin beklentileri ve memnuniyeti sürekli değişip güncelleniyor.

  1. Kabul gören her yeni teknoloji uzun vadede geniş kitlelerin refahını yükseltir ve yeni ürün ve hizmetlerin piyasaya sürülmesini sağlar.
  2. Teknoloji hayatımızı demokratikleştirir yani kitleler arası ayrımı azaltır. 

Bu sebeple, başarılı bir marka yönetimi teknolojik değişimlere ayak uydurmaktan ve dijital müşteri davranışlarını anlamaktan geçer. Dijital Pazarlama ile yenilenen teknolojiler sayesinde müşterilerinin hayatına katkı yapmayı başaran markalar rekabete üstünlük sağlar.

Şirketlerin Yaptıkları En Önemli Hata

Sahip oldukları teknolojik üstünlüğe güvenip fiyatlarını artıran şirketler pazar paylarını kaybetmeye mahkûm olur. Çünkü rakip firmalar kısa sürede benzer teknolojileri kullanarak bu şirketlerin elde ettikleri ayrıcalıkları yakalarlar. Bu sebeple markaların kullandıkları teknolojiyi fiyat politikasına yansıtmak yerine müşterilerinin avantajına kullanmaları en doğrusudur.

dijital-pazarlama-hatalari

Başarılı Teknoloji Kullanımı Nedir? 

Tüketiciler teknolojiye değil teknolojinin kendilerine sağladığı kolaylıklara önem verirler. İşin özü, şirketlerin kullandıkları teknolojiyi yüceltmek yerine insana sağladığı faydalara odaklanmaktan geçer.

Örnek vermek gerekirse, Google arama motorunu kullananların karşılaştığı ilk sayfa sade, kolay ve kullanıcı dostu bir sayfadır. Oysa Google’ın kullandığı teknoloji dünyanın en gelişkin sistemlerinden biridir. Buna rağmen, Google, öylesine yalındır ki teknolojisi adeta görünmezdir. 

Böylesine hayalet bir teknoloji kullanan Google tüketiciyi ürkütmeden kendisine çeker. Teknolojinin asıl amacı insanın hayatını kolaylaştırmaktır. Teknolojiler dünyayı daha yaşanılır kılar. 

İşlev, ekonomi, fayda, hız, kolaylık, konfor ve estetik sağlayan teknolojiler kullanıcıya karmaşık geri planı hissettirmeden sunanlardır. 

Kısacası doğru teknoloji, “görünmez” olandır. Dijital pazarlama da bu görünmez teknolojileri yeni nesil müşterileri anlamak için kullanır. 

Konuyla İlgili Makale ve Linkler

 

Abone Ol!

Aşağıya yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Put your Comment Below.