Fikirhane Blog

B2B, Inbound Pazarlama hakkında en güncel bilgiler.

fikirhane-blog-1-1

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Dijital pazarlama stratejisi, sayfanıza daha fazla trafik çekerek ve şirketinize daha fazla potansiyel müşteri kazandırarak büyümenize yardımcı olur. Peki dijital pazarlama stratejisi nedir ve nasıl oluşturulur?

Bu yazımızda, başarılı bir dijital pazarlama planının nasıl oluşturulduğuna değineceğiz. Şirketinizidijital pazarlama konusunda yol kat etmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, okumaya devam edin. Dijital pazarlamanın 11 sırrı adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Dijital pazarlama stratejisi nedir?

Dijital pazarlama stratejisi, hedeflerinize ulaşmak için çevrimiçi pazarlama kanallarını kullanan bir dizi eylemi tanımlar. Dijital pazarlama hakkında daha fazla bilgi almak için bu yazıya göz atabilirsiniz. Dijital pazarlama planı, online pazarlama stratejinizi başarıyla oluşturmanıza ve başlatmanıza olanak tanır. Elbette, hiçbir pazarlama stratejisi birbirine benzemez. Her şirketin ihtiyacı ve kullandığı yollar özgündür. Kısacası sizin ihtiyaçlarınıza uyan benzersiz bir stratejiye sahip olmalısınız.

Sağlam bir dijital pazarlama stratejisi, aşağıdaki hedef türlerini detaylandırır:

 • Kısa dönem
 • Orta vadeli
 • Uzun vadeli

Birden fazla hedef türü belirlemek, işletmeniz için daha iyi bir plan geliştirmenize olanak tanıyacaktır. Örneğin, uzun vadeli hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak kısa ve orta vadeli hedefler belirleyerek başlamalısınız.

Dijital pazarlama kampanyaları ve dijital pazarlama stratejileri nasıl farklıdır?

Dijital pazarlama stratejisinin ne olduğunu öğrendiğinizde, dijital pazarlama kampanyalarının aynı şey olup olmadığını merak edebilirsiniz. Dijital kampanyalar ve dijital stratejiler aynı şey değildir. Dijital kampanyalar, dijital stratejinizin hedeflerine ulaşmak için kullandığınız araçlardır.

Dijital kampanyaları başarılı bir şekilde kullanmak istiyorsanız, önce bir dijital strateji oluşturmanız gerekir. Stratejiniz, başarılı web kampanyaları oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Birinci sınıf bir dijital pazarlama stratejisi, işiniz için değerli potansiyel müşteriler ve gelir elde etmenize yardımcı olacaktır.

4 Adımda Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Artık dijital pazarlama stratejisi oluşturmanın önemini bildiğinize göre, işletmeniz için bir strateji oluşturmaya başlayabilirsiniz. Dört adımda dijital pazarlama eylem planınızı nasıl geliştireceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin;

dijital-pazarlama-stratejisi

 1. Persona Çalışması Gerçekleştirin

Başarılı bir çevrimiçi pazarlama stratejisi oluşturmak istiyorsanız, hangi hedef kitleyi hedeflediğinizi bilmelisiniz. Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin kim tarafından talep edildiğini bilmiyorsanız başarılı bir stratejiniz olamaz. Hedef kitlenizde kimlerin olduğunu belirlemenin en iyi yolu “Persona” çalışması yapmaktır. 

Persona’lar, işletmenizle ilgilenen kişileri temsil eder. Çoğu şirketin ürünleri veya hizmetleriyle ilgilenen birkaç farklı müşteri türü vardır. Persona çalışması, , ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almak isteyen her farklı grubu anlamanıza yardımcı olur. İdeal müşterinizin kim olduğunu biliyorsanız, onları cezbedecek stratejiler kurgulayabilirsiniz.

Peki, Persona çalışması nasıl yapılır?

Persona’larınızı mevcut müşteri verilerine dayandırın. Kitlenizi araştırın ve onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için röportajlar yapın. Hedef kitleniz hakkında yanlış varsayımlar yapmadığınızdan emin olmak için potansiyel alıcıları verilerle analiz etmeniz gerekir.

Aşağıdakiler gibi demografik bilgileri belgelemek önemlidir;

 • Konum,
 • Yaş,
 • Gelir,
 • İş,

Ayrıca aşağıdakiler gibi daha fazla kişisel bilgiyi de bilmeniz gerekir;

 • Müşterinizin hedefleri,
 • İlgi alanları,
 • Hobileri,
 • Karşılaştıkları zorluklar.

Bu bilgilerden işletmeniz için Persona’lar oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu kişiler, stratejinizi şekillendirmenize ve insanlara ulaşmak için hangi kanalları kullanmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

 1. Hedeflerinizi belirleyin

Bir dijital pazarlama eylem planı oluşturacaksanız, hedeflerinizin net olması çok önemlidir. Neye ulaşmak istediğinizi bilmeden bir strateji oluşturamazsınız. Kampanyanız için çerçevesi çizilmiş, amacınıza hizmet eden yollar belirleyin. Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflere odaklanın. İster belirli bir miktarda geri dönüşüm elde etmek, isterse belirli sayıda satış artışı olsun, genel hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak stratejinize sadık kalın.

Hedefler belirlediğinizde şunları belirlemelisiniz:

 • Ne elde etmek istiyoruz?
 • Bu başarıyı nasıl ölçeceğiz?

Dijital pazarlama stratejiniz için SMART  hedefler oluşturmalısınız.  

SMART’ın anlamı;

 • Specific: Hedefleriniz kesin olmalı. "Yeni müşteriler edinin" gibi belirsiz hedefler belirlemek yerine, "X miktarda satış elde etmek" gibi hedefler belirleyin.
 • Measurable: "X miktarda müşteri kazan" gibi bir hedef oluşturduğunuzda, bu hedefe ulaşıp ulaşmadığınızı görmek için kaç müşteri edindiğinizi ölçebilirsiniz.
 • Attainable: Birçok şirket gerçekçi olmayan hedeflere yönelir. Ulaşılabilir hedefler belirleyin, imkansız olan hedefler değil.  
 • Relevant: Hedefleriniz, kampanyanızla ve potansiyelinizle uyumlu olmalıdır. Bir e-posta kampanyası yürütmüyorsanız, “X sayıda e-posta abonesi” edinme hedefi belirlemeyin. Hedefleriniz, eylemlerinizle uyumlu olsun.
 • Timely: Hedeflerinizi elde etmek için bir takvim oluşturmak çok önemlidir. Hedeflerinizin bir zaman planı olduğundan emin olun.

SMART hedefler, dijital pazarlama eylem planınız için daha net ve anlaşılır yollar oluşturmanıza yardımcı olur. Ölçebileceğiniz ve ulaşabileceğiniz hedefler belirlediğinizde kampanyalarınız daha başarılı sonuçlar verir.

SMART hedefleriniz ve kampanyalarınız için temel performans göstergeleri (KPI'lar) oluşturmanıza da yardımcı olacaktır .  

KPI'lar,  kampanyalarınız ve stratejinizin başarısını nasıl ölçeceğinizi belirlemenize ve belirlemenize yardımcı olan rakamlardır. Kampanyanızda başarılı olup olmadığınızı gösterecek hemen çıkma oranı veya sayfa görüntüleme sayısı gibi metrikleri inceleyin.

 1. Mevcut dijital pazarlama stratejilerinizi denetleyin

Dijital pazarlama stratejisi sürecinizi geliştirmek istiyorsanız, onu denetlemeniz gerekir. Kampanyanızı nasıl iyileştirebileceğinizi bilmek için kampanyanızın nasıl işlediğini anlamak önemlidir. Sitenizdeki üç farklı medya türüne bakmak isteyeceksiniz:  Kazanılan, Sahip olunan ve Ödenen.

 3.1 Kazanılan Medya:

Kazanılan medya, işletmeniz için aldığınız herhangi bir ücretsiz medyadır. Bu medya, şirketiniz hakkında sizin oluşturmadığınız herhangi bir materyal veya içeriktir. Bu medya, incelemelerden ödüllere ve işletmenizle ilgili makalelere kadar değişebilir. Ne zaman biri işiniz hakkında övgü yazsa (bunun için onlara para ödemediyseniz) bu kazanılmış medyadır.

İşletmeniz için kaç tane inceleme, ödül ve makaleniz olduğunu görmek için mevcut kazandığınız medyayı denetleyin. Bu alanı kontrol ederek daha fazla kazanılan medya yaratmaya gayret edin.

dijital-pazarlama-stratejisi-nedir-neden-yapilir

 3.2 Sahip Olunan Medya

Sahip olunan medya, şirketinizin sahip olduğu herhangi bir mecradır. Bloglar, sosyal medya profilleri, web siteniz ve ürettiğiniz tüm görselleri içerir.

Sahip olunan medya ile mevcut stratejilerinizi analiz etmek ve işletmeniz için işe yarayıp yaramadığını ölçebilmelisiniz. Örneğin, insanlar sosyal medya profillerinizle ilgileniyor mu, bloglarınızı okuyor mu veya sitenizde uzun zaman geçiriyor mu?  Sahip olduğunuz medyayı analiz etmek çok önemlidir. Sitenizdeki etkileşimi artırmak için sahip olduğunuz medyada iyileştirmeler yapmanız gerekip gerekmediğini görebilirsiniz.

 3.3. Ücretli Medya

Ücretli medya, adından da anlaşılacağı gibi, işletmenizin reklamını yapmak için para ödediğiniz herhangi bir mecradır. Ücretli medyanız çoğunlukla tıklama başına ödeme (PPC) reklamları veya sosyal medya reklamları gibi ücretli reklamları kapsar. PPC reklamları veya sosyal medya reklamları yayınladığınızda, işinizle ilgilendiğini düşündüğünüz potansiyel müşterilere görünmek için ödeme yaparsınız.   

Ücretli medya pazarlama stratejinizin bir parçasıysa, bunun işletmenizin sonuçlarına nasıl etki ettiğini analiz etmelisiniz.  Örneğin, ilk çeyrekte dönüşümleri %20 artırmaya çalıştığınızı varsayalım. PPC reklamlarının ne kadar etkili olduğunu artış hedeflerinizle kıyaslayın.

 1. Bütçenizi oluşturun

Bir dijital pazarlama stratejisi oluştururken, kampanyanız için ne kadar harcayabileceğinizi ve hangi kaynaklara sahip olduğunuzu bilmek önemlidir. İmkanlarınızın ötesine geçen bir çevrimiçi pazarlama stratejisi planlamak istemezsiniz. İlk olarak, pazarlama çalışmalarınız için bir bütçe oluşturmalısınız. Ayrıca kampanyanızı yürütmenize veya analiz etmenize yardımcı olan Google Analytics gibi herhangi bir pazarlama aracınız varsa, bunları da bütçenize dahil edin.

Dijital pazarlama stratejinizi oluşturun

Başarılı bir dijital pazarlama stratejisi, şirketinizi büyütür. Doğru bir strateji, markanızın hedeflerine ulaşmasını sağlar. Plansız bir büyüme, şirketinize uzun vadede sorunlar yaratacağından, ölçülebilir olmayan hedefler koymak, sizi başarısızlığa sürükler. Kısacası, etkili bir dijital pazarlama stratejisi belirlemek, dijital ortamda büyümenin ön koşuludur. Şirketiniz için bir dijital pazarlama stratejisi oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bizimle iletişime geçin.

 

 

 

Abone Ol!

Aşağıya yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Put your Comment Below.