Satış ve CRM 

Pazarlama ve satış departmanlarının tek bir veri tabanını (CRM) kullanması ve bu bölümlerde çalışan herkesin aynı rakamlar  üzerinden karar alması, şirketin pürüzsüz çalışmasını sağlar ve birimler arası sürtünmeyi ortadan kaldırır. 

Pazarlama departmanı ile satış departmanı birlikte her ay ne kadar ziyaretçi çekeceklerine, bunlar arasından ne kadarının müşteri adayı olarak niteleneceğine ve en son aşamada bunlardan kaç tanesine satış yapmayı hedeflediklerine birlikte karar verirler. Pazarlama departmanı her ay düzenli olarak satış departmanına müşteri adaylarını devreder. Satış departmanı bu potansiyel müşterilerin CRM’de kayıtlı geçmişlerini inceler ve onlarla bire bir ilişki kurarak, onların satın almalarını kolaylaştıracak desteği vererek satışı kapatır.

Inbound satış otomasyonu kullanan şirketler, satış temsilcilerine görevleri otomatik olarak dağıtırlar. Satış temsilcileri günlük işlerini yaparken otomasyon desteği ile verimlerini artırırlar. Her sabah verileri bir dosyadan diğerine aktarmak ya da her akşam raporlama yapmak yerine müşterileriyle ilgilenmeye daha kaliteli zaman ayırırlar ve  performanslarını artırırlar.

fikirhane-satis-ve-crm-uygulamalari
satis-yonetimi

Satış ve CRM Uygulamaları 

CRM

Pazarlama ve satış departmanlarının tek ve ortak bir veri tabanı kullanmasını sağlayın. Bölümler arası iletişimin kalitesini ve etkisini artırın.

Otomasyon 

El oyalayan ve zaman tüketen bütün süreçleri otomatikleştirin. Toplantıları organize ederken e-postalarla zaman kaybetmeyin. Görev hatırlatıcılar, e-posta şablonları, e-posta izleme araçlarıyla iş verimini artırın. Raporlama ve veri aktarma ile zaman kaybetmeyin 

Satış Süreci Optimizasyonu 

Satış temsilcilerinin ve yöneticilerin satış yapmak için ihtiyaç duyduğu bütün araçlar elinizin altında olsun. Tek bir ara yüzde toplanan üretkenlik artıran araç gereçlerle satış temsilcilerinizin daha etkili satış yapmalarını sağlayın. Bütün gücünüzü satış yapmaya odaklayın. 

E-posta ve Video 

Müşterilerinizin aklını ve kalbini kazanmak için onlarla insani ilişkiler kurun. Onların istedikleri bilgileri, istedikleri zamanda verin. Onlara kişiselleştirilmiş e-postalar gönderin. Sordukları soruları özel videolar hazırlayarak cevaplayın. 

Satmak, Bisiklet Yarışı Yapmak Gibidir

Hiç tanımadığınız insanlara telefonla satış yapmak çok eskide kaldı. Bugün satış yapmak için müşterileri tanımak, onların hedeflerini ve ağrı noktalarını iyi anlamak gerekiyor.

Sporda da satışta da başarılı olmak için iyi hazırlık yapmak ve iyi donanıma sahip olmak lazım. Nasıl yarış yapan bisikletçinin iyi bir bisiklete, iyi beslenmeye, düzenli antrenmana ihtiyacı varsa; iyi satıcının da görüşme yaptığı kişinin bütün bilgilerini ekranında gördüğü bir müşteri ilişkileri yönetim aracına (CRM) ihtiyacı var. Bu CRM'in satıcının her gün tekrar ettiği işleri kolaylaştıran, raporları otomatik olarak hazırlayan modern ve kullanıcı dostu bir CRM olması şartı var.

Modern imkanlarla donatılmış bir satıcının yapması gereken, iyi bir yarışçı gibi kendi sınırlarını zorlayıp, yapabildiğinin en iyisini yaparak hedefe odaklanmaktır. Kadans, bisikletçinin dakikada çevirdiği pedal sayısıdır. Satışta kadans ise, satıcının sınırlı zamanda ne kadar müşteri adayına ulaştığı ve bunlardan ne kadarına satış yaptığıdır. Bisikletçinin üst seviye bir hıza ulaşması ve bu hızda bir ritim tutturması gibi satıcının da kendi sınırlarının üst noktalarında bir performans göstermesi gerekir.

Bunun için satıcının müşteriyle aynı dalga boyuna gelmeye,  karmaşık olanı netleştiren berrak bir zihne ve hedefelerine ulaşmasını sağlayacak iyi bir yazılıma ihtiyacı var. 

Satış ekiplerinizin verimini ve başarısını artıracak CRM yazılımları kullanın. 

satis-rekabet

Satış ve CRM Uygulamaları Blog

B2B Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

İki tür şirket vardır. Birinci tür şirketler ürün ve hizmetlerini bireylere satarlar. Bunlar bizim her gün reklamlarını gördüğümüz, ürün ve hizmetlerini kullandığımız şirketlerdir. İkinci tür şirketler ise tüketicilere değil, kendileri gibi şirketlere satış yaparlar. Satıcının da alıcının da şirket olduğu iş türüne İngilizcede “Business to Business” denir. Kısaltması B2B’dir.

6 Adımda İşletmenizi Büyütecek B2B Stratejileri

B2B satış yapan şirketlerin büyümesi ve karlılığını arttırması için atmaları gereken 6 adım vardır. Bunlar, yeni müşterileri hedeflemek, rekabetçi olmak, bulunur olmak, markalarına yatırım yapmak, etkili iletişim yapmak ve satışa odaklanmaktır. 

Dijital Bulunurluk Neden Önemlidir?

Markalar satış noktalarında hem sayısal hem de nitelikli bulunurluk sağlamak zorundadırlar. Ama bugün bir markanın sadece fiziksel satış noktalarında bulunur olması yeterli değil. Markalar online ortamda da alışverişçinin karşısında bulunur olmak zorundalar.

Markanızı Büyütmeye Hazır Mısınız?