Fikirhane Blog

B2B, Inbound Pazarlama hakkında en güncel bilgiler.

fikirhane-blog-1-1

Dijital Pazarlama Stratejisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

Başarılı bir dijital pazarlama stratejisi, dijital pazarlama kanalları aracılığıyla kuruluşunuzun belirli hedeflere ulaşmasına yardımcı olan bir plandır. Stratejisiz bir dijital pazarlama kampanyası yürütmek, GPS olmadan yeni bir şehri keşfetmeye çok benzer - muhtemelen birçok yanlış yola saparsınız  ve gitmek istediğiniz yere ulaşmak için gereksiz yere uzun rota çizersiniz.  

Bir seyahat planlarken, zamanınız ve bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak için bir güzergâh belirlemek önemlidir. Aynı şey dijital pazarlama için de geçerlidir, verimliliği artırmak için bir dijital pazarlama planı yapmak, büyümek isteyen markaların vazgeçilmezi haline geldi.  

Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmanın 5 Temel Bileşeni 

 Çok yönlü ve eksiksiz bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak için atmanız gereken adımlar var. Aşağıda, başarılı bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmanın 5 temel bileşenini sizin için derledik

dijital-pazarlama-stratejisi-ne

1. Hedef Belirleme: Nereye Gitmek İstediğinize Karar Verin.

Bir seyahat planı oluştururken aklınızda bir hedef vardır. Bir dijital pazarlama stratejisi oluştururken hedef koymak çok önemlidir. Ancak koyduğunuz hedeflerin gerçekçi ve ulaşılabilir olmasına dikkat edin. Dahası, pazarlama hedefleriniz, şirketinizin temel hedefleriyle uyumlu olmalıdır. Örneğin, markanızın hedefi müşterilerinizi %20 artırmaksa, pazarlama hedefiniz bu başarıya katkıda bulunmak için daha fazla potansiyel müşteriler edinmek olmalıdır.  

Hedefiniz ne olursa olsun, sonuçlarınızı ölçtüğünüzden de emin olmalısınız. Eğer amacınız e-posta abonelerinizi artırmaksa, temel performans göstergeniz (KPI) büyüyen e-posta listeniz olacaktır.

2. Hedef Kitlenizi Anlayın.

Seyahat ederken, yerel halkın nasıl etkileşime girdiğini anlamanın önemini bilirsiniz - tuhaf bir turist gibi görünmek istemezsiniz. Aynı şey dijital pazarlama kampanyaları için de geçerlidir. Bu, hedef kitlenizi, demografinizi ve müşterilerinizin psikolojisini anlamak anlamına gelir. 

Potansiyel bir müşterinin bir satın alma noktasına ulaşmak için atması gereken birkaç adım vardır. Aşamalar değişebilir, ancak genellikle bir potansiyel müşterinin markanızı tanıması ile başlar. Bu aşamalayı değerlendirme aşaması ve karar aşamaları takip eder. Nihai hedef satışı gerçekleştirmektir.

Müşterileri markanıza çekmenin en doğal yolu, onların hayatlarını kolaylaştıracak ve onlara fayda üretecek içerikler üretmektir. Ürettiğiniz içerikler potansiyel müşterilerinize fayda yaratıyor mu? Peki ürettiğiniz içerikler kolayca bulunuyor mu? Eğer içerik üreterek markanızı büyütmek istiyorsanız, SEO (Search Engine Optimization) yapmanız çok önemlidir. Ancak bir SEO stratejisi için önce müşterilerinizin kim olduklarını anlamanız gerekir. Bunun için de atılacak ilk adım bir Persona çalışması yapmaktır.

3. Persona Çalışması Yapın.

Yeni insanlarla tanışmak seyahat etmenin belki de en güzel yanlarından biridir. Ama sizinle konuşmak istemeyen biriyle iletişim kurmaya çalışmak faydalı olmaz, değil miBu pazarlama için de geçerlidir. Bir dijital pazarlamacı olarak, tam olarak kiminle konuştuğunuzu ve onların kullandığı dili bilmeniz gerekir. Bunun için de en etkili yöntem Persona çalışması gerçekleştirmektir. 

Geliştirdiğiniz Persona’ların araştırmaya dayalı olması gerektiğini unutmayın. Dahası, Persona çalışması yaparken verilerden yararlanın.  Facebook Audience Insights ve Google Analytics gibi araçlar aracılığıyla verilere dayalı bir analiz yapın.   

Bu kişileri iş unvanı ve konum gibi temel demografik bilgileriyle tanımlamaya başlayabilirsiniz. Mecvut ve potansiyel müşterilerinizi ne motive ediyor? Ağrı noktalar neler? Hangi endişeler ile hareket ediyorlar. Müşteri odaklı bu pazarlama felfesesi, 2003 yılında Brian Halligan’ın tanımladığı Inbound Pazarlama’nın temelini oluşturur. Müşterilerinizi anlarsanız onlarla doğru iletişimi kurabilirsiniz. Dahası, müşterilerinizi anlamak onların sorunlarını çözmek ve endişelerini gidermek için en doğru yoldur. Hedef kitleniz, sattığınız ürün veya hizmeti satın almadan önce ne düşünüyor? Müşterilerinizi anlarsanız, onlara en doğru hizmeti sağlayabilirsiniz. Rekabetize fark atmak istiyorsanız, önce müşterilerinizi anlamanız çok önemlidir.dijital-pazarlama-stratejisi-nedir

4. Müşterilerinizin Satın Alma Yolculuklarını Belirleyin.

Örneğin bir B2B şirket, sektördeki karar vericilere ulaşmak istiyorsa, onları nerede bulacağını bilmesi gerekir. Twitter mı? LinkedIn mi? Peki bu potansiyel müşteriler satın alma yolculuklarının hangi aşamasındalar? Satın alma yolculuklarını belirlemek, müşterilerinize en doğru hizmet ve mesajı vermenizi sağlar.

Farkındalık aşamasında bir potansiyel müşteriye sektörünüz ve markanız hakkında bilgi vermek en doğru yoldur. Değerlendirme aşamasında bir potansiyel müşterinin karşısına ise, kampanya ve promosyonlar ile çıkmak daha etkili olacaktır. Karar aşamasında bir potansiyel müşteri için aynı durum geçerlidir. Bu aşamada gönderilen bir iletişim formu veya bir sözleşme/teklif en doğru yöntem olacaktır. Kısacası, markanızı yeni tanıyan bir müşteriye kampanyalarınızdan bahsetmek doğru değildir. Karar aşamasındaki bir müşteriye ise markanızı tanıtan bir e-posta göndermek yetersiz olur.

Satın alma yolculuğu aşamalarına özen gösterin ve en doğru iletişim kanallarını seçmeye gayret gösterin. Bir ayakkabı markasıysanız, LinkedIn belki de sizin için en etkili mecra değildir. Benzer şekilde B2B bir makine markası iseniz, Instagram sizin için doğru araç olmayabilir. Örneğin, hedef kitleniz, haberleri çevrimiçi olarak okuyan 35 yaşında bir gazeteciyse, onunla iletişim kurabileceğiniz en iyi kanal Twitter olabilir. Doğru dijital kanalları seçmek, yatırım getirisini artırmanıza yardımcı olacaktır. Bugün, her zamankinden daha fazla platform var, bu nedenle Persona’larınızn hangi kanalları kullandıklarını belirleyin. Dahası, Persona’larınızı hepaklınızda bulundurun. Kitlenizi ve nasıl satın aldıklarını iyi anlamak, dijital ortamda büyümenin vazgeçilmezidir.  

5. Doğru Mesajı Verin.

Diyelim ki yalnız seyahat ediyorsunuz ve barda oturmak için yerel bir restorana girdiniz. Konuşmak istediğiniz birini gördünüz. Tanımadığınız bir insana yaklaşmanın görgü kuralları olduğu gibi, pazarlama kampanyalarınızda da benzer kurallar vardır.  

Mesajınızı, konuşmaya çalıştığınız kişinin anlayacağı şekilde oluşturun. Potansiyel bir müşterinizin satış hunisinin neresinde olduklarını belirlediyseniz, konuşmayı nereden başlatacağınızı bilirsiniz. Karşınızdaki kişi, markanız hakkınızda hiçbir şey bilmiyorlarsa (arama aşaması), tanıtım yaparak ve güven inşa ederek başlayın. Dahası, Persona’larınızn ilgi alanlarına dikkat edin. Akıllarındaki temel soru ne? Hangi probleme çözüm üretebilirsiniz? Bu çözümleri aktarmanın en doğru yolu nedir?

Öncelikle, vermek istediğiniz ve müşterilerinizin akıllarında kalmasını istediğiniz mesajı belirleyin. Mesajınızı doğru bir şekilde belirmeye için zaman ayırın. Yanlış mecrada verilen doğru mesajların etkili olmayacağını aklınızda tutun.

Dijital Ortamda Rekabetlerinize Fark Atmak İçin Danışmanlık Alın

Dijital pazarlama çalışmaları, karmaşık ve çeşitlendirilmiş olduğu için yeni başlayan markalar için çok zorlayıcı olabilir. Çoğu durumda, şirketler çok gerçek bir sorunun belirtilerini görmezden geldikleri için sonuç düzeyinde bir düşüş ile karşılaşırlar. Dijital pazarlama danışmanlığı, özellikle farklı görevlerin akışının sürekli olduğu orta ila büyük şirketlerde, bunalmış ve aşırı yüklenmiş pazarlama departmanlarının yükünü hafifletmeye yardımcı olabilecek bir dizi hizmet sunar. Bilgiden yararlanın. Dijital pazarlamada rakiplerinize fark atmak istiyorsanız, mutlaka dijital pazarlama konusunda özelleşmiş danışmanlar ile çalışın.

Abone Ol!

Aşağıya yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Put your Comment Below.