Fikirhane Blog

B2B, Inbound Pazarlama hakkında en güncel bilgiler.

fikirhane-blog-1-1

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Belirlenir?

Sosyal medya yönetimi, dijital ortamda büyümek isteyen markaların artık bir vazgeçilmezi haline geldi. Doğru sosyal medya yönetimi, bir sosyal medya stratejisi oluşturmak ile başlar. Sosyal medya stratejisi, kısaca, sosyal medyada yapmayı planladığınız ve başarmayı umduğunuz her şeyin bir özetidir. Eylemlerinize rehberlik eder ve başarılı olup olmadığınızı bilmenizi sağlar.

Planınız ne kadar spesifik olursa, o kadar etkili olacaktır. Planınızı kısa tutun. Stratejinizi ulaşılamaz veya ölçülmesi imkansız bir şekilde tasarlamayın.

Başarılı bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak ve doğru sosyal medya yönetimi yapmanız için size bir kılavuz hazırladık.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, bir markayı, ürünü veya hizmeti satmak ve tanıtmak için sosyal medya kanallarını kullanmaktır.

Sosyal medya pazarlaması işletmelere şu konularda yardımcı olur:

 • Marka bilinirliğini artırmak,
 • İlgili topluluklar oluşturmak,
 • Ürün ve hizmet satmak,
 • İnsanların işletmeniz hakkında ne düşündüklerini ölçmek,
 • Sosyal medya platformlarında müşteri hizmetleri sunmak,
 • Ürünlerini ve hizmetlerini hedef kitlelere tanıtmak,
 • Performansınızı takip etmek,

Sosyal medya stratejisi nedir?

Sosyal medya stratejisi, sosyal medya hedeflerinizi ve bunlara ulaşmak için kullanacağınız taktikleri belirlemektir. Dahası, ilerlemenizi ölçmek için izleyeceğiniz metrikleri tanımlamaktır.  

Sosyal medya pazarlama stratejiniz, aktif olduğunuz her platforma özel hedeflerler belirlemelidir. Bu hedefler, işletmenizin daha büyük dijital pazarlama stratejisiyle uyumlu olmalıdır. Son olarak, iyi bir sosyal medya planı, ekibinizdeki rolleri ve sorumlulukları tanımlamalı ve raporlama ritminizi özetlemelidir.

9 Adımda Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

 1. İş hedeflerine uygun sosyal medya pazarlama hedeflerini seçin.
 2. Kitleniz hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin.
 3. Rekabetinizi tanıyın.
 4. Sosyal medya denetimi yapın.
 5. Hesaplar oluşturun ve profillerinizi iyileştirin.
 6. İlham bulun.
 7. Bir sosyal medya içerik takvimi oluşturun.
 8. İlgi çekici içerikler oluşturun.
 9. Performansı izleyin ve stratejinizi buna göre gözden geçirin.

Sürecin her adımı hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

sosyal-medya-yonetimi-nedir

Adım 1. Sosyal Medya Pazarlama Hedeflerinizi Belirleyin

SMART hedefleri belirleyin. Kazanan bir strateji oluşturmanın ilk adımı, amaçlarınızı ve hedeflerinizi belirlemektir. Hedefler olmadan başarıyı ve yatırım getirisini (ROI) ölçmenin hiçbir yolu yoktur . 

Hedeflerinizin her biri şöyle olmalıdır: Spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana bağlı. Bu, SMART hedef çerçevesidir. Eylemlerinize rehberlik edecek ve gerçek iş sonuçlarına yol açmalarını sağlayacaktır.

Takipçi sayısı ve beğeni sayısı gibi gösteriş metriklerini takip etmek kolaydır, ancak gerçek değerlerini kanıtlamak zordur. Bunun yerine etkileşim, tıklama ve dönüşüm oranları gibi şeylere odaklanın. Farklı sosyal medya ağları için farklı hedefleri, hatta her ağ için farklı kullanımları izlemek isteyebilirsiniz.

Örneğin, web sitenize trafik çekmek için LinkedIn kullanıyorsanız, tıklamaları ölçersiniz. Instagram marka bilinirliği içinse, Instagram Hikayesi görüntüleme sayısını takip edebilirsiniz. Facebook'ta reklam veriyorsanız, tıklama başına maliyet (TBM) yaygın bir başarı metriğidir.

Sosyal medya hedefleri, genel pazarlama hedeflerinizle uyumlu olmalıdır. Sosyal medya için en az üç hedef yazarak başarılı bir sosyal medya pazarlama planı geliştirmeye başlayın.

Adım 2. Hedef Kitlenizi Tanıyın

Persona çalışması gerçekleştirin. Hedef kitlenizin kim olduğunu ve sosyal medyada ne görmek istediklerini bilmek çok önemlidir. Bu şekilde beğenecekleri, yorum yapacakları ve paylaşacakları içerikler oluşturabilirsiniz. Sosyal medya takipçilerini işletmeniz için müşterilere dönüştürmek istiyorsanız da bu çok önemlidir. Hedef müşteriniz söz konusu olduğunda, şunları bilmelisiniz:

 • Yaş,
 • Konum,
 • Ortalama gelir,
 • Tipik iş unvanı veya sektör,
 • İlgi alanları vb.

Hayranlarınızı, takipçilerinizi ve müşterilerinizi gerçek istek ve ihtiyaçları olan gerçek insanlar olarak tanıyın. Böylece onları sosyal medyada nasıl hedef alacağınızı ve onlarla nasıl etkileşime geçeceğinizi bileceksiniz.

Varsayımlarda bulunmayın. Sosyal medya analizleri ayrıca takipçilerinizin kim olduğu, nerede yaşadıkları ve markanızla sosyal medyada nasıl etkileşim kurdukları hakkında tonlarca değerli bilgi sağlayabilir. Bu bilgiler, stratejinizi hassaslaştırmanıza ve hedef kitlenizi daha iyi hedeflemenize olanak tanır.

Adım 3. Rakiplerinizi Tanıyın.

Rekabet analizi yapın. Rakipleriniz zaten sosyal medya kullanıyor ve bu, onların yaptıklarından bir şeyler öğrenebileceğiniz anlamına geliyor.

Rekabet analizi ile, sektörünüzden ne beklendiği konusunda iyi bir fikir edineceksiniz, bu da kendi sosyal medya hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.  

Ayrıca fırsatları tespit etmenize yardımcı olacaktır.Örneğin, rakiplerinizden biri Facebook'ta baskın ama Twitter veya Instagram için çok az çaba sarf etmiş olabilir. Baskın bir oyuncudan taraftar kazanmaya çalışmak yerine, kitlenizin yetersiz hizmet aldığı ağlara odaklanmak isteyebilirsiniz.

Adım 4. Bir Sosyal Medya Denetimi Yapın

Zaten sosyal medya kullanıyorsanız, şimdiye kadarki çabalarınızı değerlendirin. Kendinize şu soruları sorun:

 • Ne çalışıyor ve ne çalışmıyor?
 • Hedef kitlemiz hangi ağları kullanıyor?
 • Sosyal medya varlığınız rekabetle nasıl kıyaslanıyor?

Bu bilgileri topladığınızda, iyileştirmenin yollarını düşünmeye hazır olacaksınız.

Denetiminiz, sosyal hesaplarınızın her birinin hangi amaca hizmet ettiğinin net bir resmini vermelidir. Bir hesabın amacı net değilse, tutmaya değer olup olmadığını düşünün.

Karar vermenize yardımcı olması için kendinize şu soruları sorun:

 1. İzleyicilerim burada mı?
 2. Eğer öyleyse, bu platformu nasıl kullanıyorlar?
 3. Hedeflerime ulaşmak için bu hesabı kullanabilir miyim?

Bu zor soruları sormak, stratejinizi odaklı tutacaktır.

sosyal-medya-yonetimi-nedir-nasil-yapilir

Adım 5. Hesaplarınızı ve Profillerinizi İyileştirin

Hangi ağların kullanılacağına karar verin. Hangi sosyal ağları kullanacağınıza karar verirken, her biri için stratejinizi de tanımlamanız gerekecektir. Her ağ için bir görev bildirimi yazın. Belirli bir hedefe odaklanmanızı sağlayacak tek cümlelik bir beyanlar yapın.  Örnek: "E-posta ve arama seslerini düşük tutmak için müşteri desteği için Twitter'ı kullanacağız."  Veya “İşe alım ve çalışan savunuculuğuna yardımcı olmak için şirket kültürümüzü tanıtmak ve paylaşmak için LinkedIn'i kullanacağız.” 

Profillerinizi ayarlayın. Hangi ağlara odaklanacağınıza karar verdikten sonra sıra profillerinizi oluşturmaya gelir. Veya mevcut olanları stratejinizle uyumlu olacak şekilde iyileştirin.

 • Tüm profil alanlarını doldurduğunuzdan emin olun.
 • İnsanların markanızı aramak için kullanacağı anahtar kelimeleri ekleyin
 • Profillerinizin kolayca tanınabilmesi için ağlar arasında tutarlı marka bilinci oluşturma (logolar, resimler vb.) kullanın. Dahası, her ağ için önerilen boyutları takip eden yüksek kaliteli görüntüler kullanın.

Unutmayın, her ağda varlığını sürdürmek için kendinizi zorlamaktan daha az kanalı iyi kullanmak daha iyidir.

Adım 6. İlham Bulun.

Markanızın benzersiz olması önemli olsa da, sosyal medyada başarılı olan diğer işletmelerden ilham alabilirsiniz.

Sosyal medya başarı hikayelerini tarayın. Vaka çalışmaları, kendi sosyal medya planınıza uygulayabileceğiniz değerli bilgiler sunabilir.

Ödüllü hesaplar ve kampanyalara göz atın. Sosyal medyada en sevdiğiniz markaları belirleyin. Sosyal medyada kimleri takip etmekten keyif alıyorsunuz? İnsanları içeriklerini meşgul etmeye ve paylaşmaya zorlayan ne yapıyorlar? Bu hesapların her birinin tutarlı bir sesi, tonu ve stili olduğuna dikkat edin. Bu, insanlara feed'inizden ne bekleyeceklerini bildirmenin anahtarıdır. Yani, neden sizi takip etsinler? Tutarlılık, sosyal medya ekibinizde birden fazla kişi olsa bile içeriğinizin marka üzerinde kalmasına yardımcı olur.

Takipçilerinize sorun. Müşterileriniz size sosyal medya ilhamı sunabilir.Hedef kitleniz ne hakkında konuşuyor? İstekleri ve ihtiyaçları hakkında ne öğrenebilirsiniz? Mevcut sosyal kanallarınız varsa, takipçilerinize sizden ne istediklerini de sorabilirsiniz. Sadece takip ettiğinizden ve istediklerini teslim ettiğinizden emin olun.

Adım 7. Bir sosyal medya içerik takvimi oluşturun

Harika içeriği paylaşmak elbette önemlidir, ancak maksimum etkiyi elde etmek için içeriği ne zaman paylaşacağınıza dair bir planınızın olması da aynı derecede önemlidir.

Gönderi planınızı ayarlayın. Sosyal medya içerik takviminiz, her kanalda içerik türlerini yayınlayacağınız tarih ve saatleri listeler. Resimlerden, bağlantı paylaşımından ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin yeniden paylaşılmasından blog gönderilerine ve videolara kadar tüm sosyal medya etkinliklerinizi planlamak için mükemmel bir yerdir. Hem günlük gönderilerinizi hem de sosyal medya kampanyaları için içeriğinizi içerir.

Takviminiz aynı zamanda gönderilerinizin uygun aralıklarla yerleştirilmesini ve gönderi için en iyi zamanlarda yayınlanmasını sağlar 

Doğru içerik karışımını belirleyin: İçerik stratejinizin ve takviminizin her sosyal profile atadığınız misyon beyanını yansıttığından emin olun, böylece yayınladığınız her şey iş hedeflerinizi desteklemek için çalışır.

Şuna karar verebilirsiniz:

 • İçeriğin %50'si trafiği web sitenize geri çekecek
 • İçeriğin %25'idiğer kaynaklardan seçilecek 
 • İçeriğin %20'si olası satış yaratma hedeflerini destekleyecektir (bülten kayıtları, e-kitap indirmeleri vb.)
 • İçeriğin %5'i şirket kültürünüz hakkında olacak

Bu farklı gönderi türlerini içerik takviminize yerleştirmek, doğru karışımı korumanızı sağlayacaktır.

Sıfırdan başlıyorsanız ve ne tür içerik yayınlayacağınızdan emin değilseniz , 80-20 kuralını deneyin : 

 • Gönderilerinizin %80'i hedef kitlenizi bilgilendirmeli, eğitmeli veya eğlendirmelidir
 • %20'si markanızı doğrudan tanıtabilir.

Çok fazla veya çok az paylaşım yapmayın: Sıfırdan bir sosyal medya stratejisi başlatıyorsanız, maksimum katılım için her bir ağa ne sıklıkta mesaj göndereceğinizi henüz anlayamamış olabilirsiniz.  

Çok sık gönderi yayınlarsanız, hedef kitlenizi rahatsız etme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ancak çok az paylaşım yaparsanız, takip etmeye değmezmişsiniz gibi görünme riskini alırsınız.

İpucu : Sosyal medya içerik takviminizi planladıktan sonra, gün boyunca sürekli güncelleme yapmak yerine mesajları önceden hazırlamak için bir zamanlama aracı kullanın.

Adım 8. İlgi Çekici İçerikler Oluşturun

İdeal olarak, hem ağa hem de o ağ için belirlediğiniz amaca uygun içerik türleri oluşturmanız gerekir.

Örneğin, o kanalı öncelikle müşteri desteği olarak belirlediyseniz, Twitter'da marka bilinirliği videoları yayınlayarak zaman kaybetmek istemezsiniz. Kullanıcılar bu platformda kısa, gösterişsiz videolar görmeyi beklediğinden, TikTok'a süper gösterişli kurumsal video reklamlar göndermek istemezsiniz.

Hangi tür içeriğin hangi ağ türünde en iyi sonucu verdiğini anlamak zaman içinde bazı testler gerektirebilir, bu nedenle bu bölümü sık sık güncellemeye hazırlanın.

Bu bizi 9. adıma getiriyor.

Adım 9. Performansı İzleyin ve Stratejinizi Buna Göre Ayarlayın

Sosyal medya stratejiniz, işletmeniz için çok önemli bir belgedir ve ilk denemede tam olarak doğru bir şekilde elde edeceğinizi varsayamazsınız. Planınızı uygulamaya ve sonuçlarınızı takip etmeye başladığınızda, bazı stratejilerin beklediğiniz kadar iyi çalışmadığını, bazılarının ise beklediğinizden daha iyi çalıştığını görebilirsiniz.

Performans metriklerine bakın. Yeniden değerlendirin ve test edin.

Sosyal medya verileri gelmeye başladığında, stratejinizi düzenli olarak yeniden değerlendirmek için kullanın. Bu bilgileri, farklı gönderileri, sosyal pazarlama kampanyalarını ve stratejileri birbirine karşı test etmek için de kullanabilirsiniz. Sürekli test, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamanıza olanak tanır, böylece stratejinizi gerçek zamanlı olarak iyileştirebilirsiniz.

Tüm kanallarınızın performansını en az haftada bir kez kontrol etmek ve zaman içindeki büyümenizi takip edebilmek için sosyal medya raporlamasının temellerini öğrenin.

sosyal-medya-yonetimi-nedir-nasil-belirlenir

Yeniliklerden Kormayın

Sosyal medya hızlı hareket ediyor. Yeni ağlar ortaya çıkıyor, diğerleri demografik değişimlerden geçiyor. İşletmeniz de değişim dönemlerinden geçecek.

Tüm bunlar, sosyal medya pazarlama stratejinizin, gerektiğinde gözden geçirip ayarladığınız canlı bir belge olması gerektiği anlamına gelir.  Yeni hedefleri, araçları veya planları daha iyi yansıtması için değişiklik yapmaktan korkmayın.

Sosyal stratejinizi güncellediğinizde, ekibinizdeki herkesin bilmesini sağlayın. Bu şekilde, işletmenizin hesaplarınızdan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmak için birlikte çalışabilirler.

 

 

Abone Ol!

Aşağıya yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Put your Comment Below.